Bezpieczna praca z maszynami przemysłowymi

Maszyny przemysłowe można obecnie spotkać w wielu gałęziach przemysłu. Branża automotive, spożywcza, poligraficzna, farmaceutyczne, przetwórstwo – tych i wiele innych dziedzin przemysłu nie miałoby racji bytu, gdyby nie wsparcie nowoczesnych technologii oraz maszyn. Praca w tak specjalistycznym środowisku przemysłowym wymaga od pracownika  bezpiecznej pracy z maszynami oraz urządzeniami technicznymi.

Zagrożenia mechaniczne

Każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy, koniecznie musi przejść szkolenie BHP oraz ppoż, a także szkolenie stanowiskowe. Tylko wówczas będzie świadomy ewentualnych zagrożeń, które mogą  go spotkać podczas pracy. Następnie szkolenia te trzeba regularnie odnawiać – zgodnie z wytycznymi z KP. Praca w środowisku maszyn przemysłowych wiąże się w głównej mierze z zagrożeniami mechanicznymi, do których może dojść w czasie użytkowania sprzętu. To bardzo specyficzna grupa zagrożeń, gdyż ich następstwa mają charakter natychmiastowy, często trudny do przewidzenia. Przede wszystkim w swojej pracy pracownik narażony jest na różnego typu przecięcia, stłuczenia, uderzenia, odcięcia, zmiażdżenia oraz złamania. Charakter niektórych obrażeń może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo pracy oraz zachowanie czujności – nie dopuszczanie do rutynowych, automatycznych (a tym samym często bezmyślnych zachowań). Absolutnie niedopuszczalne jest zezwolenie na pracę bez ukończenia wszelkich niezbędnych szkoleń. Należy zdawać sobie sprawę, że wszelkie maszyny oraz ich wyposażenie, narzędzia, instalacje technologiczne, stanowią potencjalne źródło zagrożenia.

Ruchome elementy maszyn użytkowych

Należy mieć na uwadze, że na daną maszynę przemysłową składa się wiele drobnych elementów, często będących w ruchu. Głowice, łańcuchy, koła zębate, koła łańcuchowe – czyli wszystkie elementy wprawiające maszynę w ruch, stanowią potencjalne źródło zagrożenia. Aby uniknąć wypadku przy pracy, należy wiedzieć, jak się z nimi obchodzić, a także odpowiednio je pielęgnować oraz konserwować. Drobne elementy stanowiące wyposażenie przekładni łańcuchowych, takie jak koła łańcuchowe – muszą być wykonanie z materiałów najwyższej jakości, głównie stali nierdzewnej oraz żeliwa. Tworzywa te posiadają doskonałe parametry, które wpływają na długą żywotność produktu. Wysokiej klasy koła łańcuchowe dostępne są na stronie http://www.kolalancuchowe24.pl/.

Regularne prace serwisowe

Konserwacja maszyn oraz systematyczne drobne naprawy zdecydowanie przedłużają żywotność maszyny oraz jej elementów. Regularny serwis pozwoli uniknąć ciężkich i kosztownych napraw, ale także niebezpiecznych awarii. Maszyny przemysłowe zwykle pracują w trudnych warunkach, w tym skrajnych temperaturach (wysokich lub niskich). Osoba odpowiadająca za bezpieczną pracę maszyn przemysłowych nie może dopuścić do sytuacji, aby pracowała wadliwa maszyna. Regularne kontrole sprzętu pozwolą na zachowanie maszyn w doskonałym stanie, co zwiększy jej wydajność, a zmniejszy koszty eksploatacji. I co najważniejsze – bezawaryjnie pracująca maszyna zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy obsługującego ją pracownika.