Kanały kablowe mają za zadanie chronić przed skutkami pożarów?

Z praktycznych względów zazwyczaj elektryczne przewody oraz kable prowadzi się w korytarzach, a z nich rozprowadza się je do sąsiednich pomieszczeń. W większości przypadków to właśnie korytarz pełni funkcję drogi ewakuacyjnej, a to zwiększa szanse na to, że instalacja stanie się zagrożeniem dla osób znajdujących się w budynku.

Na szczęście, ochrona przeciwpożarowa proponuje różne rozwiązania, mające na celu zabezpieczenie przed taką sytuacją. Jednym z nich są kanały kablowe.

Ochrona przed skutkami pożaru

Niektóre modele kanałów kablowych wykorzystywane są do ochrony kabli oraz przewodów elektrycznych przed skutkami pożaru. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie ciągłości dostawy energii i sygnału od 30 do aż nawet 120 minut.

Zastosowanie kanałów kablowych pomaga zachować funkcjonalność niezbędnych urządzeń podczas pożaru. Wymienić tutaj można:

  • urządzenia sygnalizacji pożarowej,

  • windy pożarowe,

  • oświetlenia ewakuacyjne,

  • urządzenia tryskaczowe i oddymiające,

  • awaryjne instalacje elektryczne.

Dlaczego należy zabezpieczyć kable i przewody elektryczne?

Istnieje kilka powodów, dla których warto zabezpieczyć kable i przewody elektryczne. Jednym z nich, o którym wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, jest możliwość zapewnienia funkcjonalności kabli w przypadku wybuchu pożaru. Oprócz tego kanały kablowe mogą działać prewencyjnie — pomagają zmniejszyć ryzyko powstania i rozproszenia się ognia, uniemożliwiają jego rozwój, a nawet zabezpieczają sąsiadujące pomieszczenia przed skutkami pożaru.

W jakich miejscach urządzenia i agregaty muszą zachować funkcjonalność w przypadku pożaru? Przede wszystkim można tutaj wymienić zakłady przemysłowe, obiekty służby zdrowia, które powinny mieć awaryjne zasilanie, czy w budynkach wysokich dla dźwigów przystosowanych do potrzeb ekip ratowniczych.